Proč běhat pomalu, i když chcete zrychlit

Přidáno 21.08.2017

Určitě jste to už někdy zažili. Chtěli jste si jít zaběhat, vytáhnout se před svým protějškem nebo prostě jen spálit nějaká přebytečná kila. Nazujete si boty a vyběhnete. A přeci nebudete běhat pomalu, to nikoho neohromí, že? Tak to napálíte a po pár stovkách metrů již lapáte po dechu, nohy máte těžké a sotva sbíráte nějakou sílu běžet dál. Kde se stala chyba?

Tělo se musí zahřát

Při tomto stylu běhu během krátké chvíle spotřebujete cukry v krvi, ale protože tělo ještě nestačilo rozjet svůj spalovací mechanismus, najednou se cítíte úplně vyždímaní, i když jste ještě před chvilkou oplývali přebytkem energie.

Před každým výkonem musíte své tělo připravit, nastartovat. To by mělo probíhat tak, že prvních 20 minut poběžíte pomalým, klidným tempem. Teprve pak budou všechny procesy v těle připraveny na větší zátěž a vy si zbytek běhu užijete daleko více.

Regenerace

Ale proč běhat pomalu, i když chci zrychlit? Lidské svaly potřebují v průměru minimálně kolem 30 hodin, aby po velké zátěži dostatečně zregenerovaly. Místo toho, abyste se druhý den po náročném závodě váleli u televize a čekali maximální regeneraci, je lepší vyběhnout ven a ve velmi pomalém tempu si užít pár kilometrů.

Pomalý běh způsobí to, že se vám rozproudí krev, která rozvede do všech tkání dostatečné množství kyslíku, díky čemuž se následně spustí regenerační procesy.

Pestrý trénink

Obecně se doporučuje střídat druhy tréninku, od klasického výklusu, přes sprinty nebo intervaly až po vytrvalostní běhy. Vždy však myslete na následnou regeneraci, která je jedním z nejdůležitějších, avšak zároveň velmi podceňovaných faktorů.

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru