Jak vybrat správnou fasádu na váš dům

Přidáno 21.06.2017

Dům bez fasády je jako pomeranč bez šlupky. Fasáda plní několik základních funkcí, jako je ochrana domu před nepříznivými vlivy počasí, zateplení a také estetické zkrášlení objektu. Zrovna to, jestli se nám fasáda líbí nebo ne, ovlivňuje několik faktorů, mezi které patří odstín, barvy a jejich rozmístění, typ povrchové struktury nebo použité materiály.

Fasádní systémy

V současné době si na oblibě stále více získávají tzv. fasádní systémy, které dokáží váš dům výborně tepelně i zvukově izolovat, často bývají použity nadčasové moderní materiály a celé systémy jsou prakticky bezúdržbové.

Průzkum možností

Při výběru fasády je třeba dbát na kvalitní materiály a hlavně zateplení domu. Nejvíce tepla totiž uniká okny, dveřmi a špatně izolovanou fasádou.

Chybějící izolace má za následek větší potřebu vytápění, kdy začne v místnostech klesat vlhkost a zvyšovat se množství prachu. Nic moc pro naše zdraví.

Druhým extrémem je pouze občasné vytápění, kdy mohou být zdi napadeny plísní. Je potřeba najít rovnováhu, kterou zajistí třeba právě tepelně izolační systém fasády.

Volba barev a typu povrchu

Při volbě barevných odstínů a typu povrchu nespoléhejte pouze na obrázky na internetu, ale nechte si domů zaslat vzorník, popřípadě vyrazte do vzorového centra. Je potřeba si vše prohlédnout na vlastní oči a nejlépe na větších plochách, aby se minimalizovalo riziko případného zkreslení.

Staráme se o fasádu

Může se stát, že vaše současná fasáda vybledne nebo dojde k jejímu znečištění. Příčiny mohou být různé - stáří, blízká komunikace, … Jak se o ní v takovém případě postarat a zajistit, aby opět zářila novotou?

Při renovaci je potřeba nejprve zjistit, v jakém stavu se nachází. Jsou ve fasádě nějaké trhliny? Je pevná a soudržná? Je napadená řasou a mechem? Pokud je v dobré kondici, většinou stačí použít vysokotlaký čistič a fasádu s ním omýt.

Pokud klasické omytí nestačí, je potřeba pořídit speciální sanační nátěr, který si poradí i se zmíněnými řasami a mechem. Objeví-li se větší trhlinky, nezapomeneme je ošetřit penetračním nátěrem.

Fasádu si nepořizujeme každý den, určitě se na ní nevyplatí šetřit, ale raději investovat do kvality.

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru