Uhlím se topí stále méně

Přidáno 24.04.2017

Dřívější vysoká obliba vytápění domácností uhlím se stává pomalu ale jistě minulostí. Místo toho lidé sázejí na dálkově dodávané teplo, zemní plyn, dřevo či stále populárnější sluneční energii. Uhlím již topí pouze zlomek domácností, které si zachovávají svůj “starý ráz”.

Obnovitelné zdroje

Ať už je hlavním důvodem snaha o zlepšení životního prostředí nebo finanční stránka věci, domácnosti stále častěji využívají k vytápění obnovitelnou energii. Může se jednat o palivové dřevo, fotovoltaické systémy nebo třeba pelety, které vytváří až polovinu spotřebovávané energie.

Nejrozšířenější je však elektrická energie, kterou momentálně využívá přes 4,3 milionu českých domácností.

Na co Češi spotřebovávají energii?

Samotné vytápění obývaných objektů spotřebuje až 2/3 veškerého objemu spotřebovávané energie. Na druhé příčce je pak ohřev vody, ať už k mytí nádobí nebo ve sprše.

Přes 7 % z pomyslného koláče si ukrojí osvětlení, zatímco v zahraničí tolik populární klimatizace mají prozatím pouhých 0,1 %.

Jací jsou největší žrouti energie?

Televizor, pračku nebo ledničku už má v dnešní době drtivá většina všech českých domácností. Méně obvyklé spotřebiče, jako je například sušička prádla, vlastní už jen 5 % domácností.

Naopak myčku najdeme ve čtyřech domácnostech z deseti a je využívána zhruba 4,5 krát za týden.

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru