Jak správně topit dřevem

Přidáno 22.02.2017

Ceny energií neustále stoupají a jejich dodavatelé svádí nemilosrdný konkurenční boj, při kterém se snaží nabídnout co nejvýhodnější nabídku. Dřevo tak v dnešní době patří mezi vůbec nejlevnější způsoby vytápění obytných prostor. Zároveň je to i velmi ekologická cesta, která je ohleduplná k životnímu prostředí. Řekněte sami, neláká vás představa romantického plápolání polínek v krbu?

Dřevo musí proschnout

Když si přivezete zásobu čerstvého dřeva, je potřeba jej nejprve dobře zpracovat. Byla by chyba začít s vlhkým dřevem ihned topit, a to z několika důvodů. Zaprvé byste se zbytečně připravili až o polovinu výhřevné schopnosti dřeva a zadruhé byste si velmi brzo zanesli kamna, neboť při hoření vzniká větší množství dehtu a dýmu.

Dřevo je vhodné naštípat na požadovanou velikost a uskladnit na místě, kde nebude vystaveno dešti. Takto jej necháme pořádně proschnout, a to trvá klidně až dva roky. Odměnou pro vás bude více tepla na jeden kg dřeva a čistá kamna.

Největší výhřevnost má habr, dub nebo buk a naopak nejméně tepla získáte třeba z rozšířeného smrku.

Pro správné a efektivní hoření se doporučuje přikládat raději po menších dávkách a zajistit dostatečný přísun vzduchu. Přeplňování kamen / krbu není dobré ani pro kamna, ani pro výhřevnost.

V jaké podobě se dřevo prodává?

Dřevo se neprodává na hmotnost, jak by mnozí z vás asi čekali. Zbytečně byste platili i za podíl vody, který je ve dřevě obsažen. Setkáte se s tzv. prostorovými metry, tedy krychle dřeva o hraně 1 m, které již počítají i se vzduchovými mezerami, jenž při nakládání dřeva vzniknou.

Můžete se setkat i s pojmem sypaný metr, což není nic jiného, než nasypaná naštípaná polena do 1 metru krychlového.

 

Všechny naše články naleznete ZDE

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru