Plusy a mínusy kafování

Přidáno 15.12.2016

Jsou tací, co se nevyhrabou z postele, dokud vzduchem nezavane vůně čerstvé kávy. Druzí se spokojí s černým či zeleným čajem nebo bojují s únavou jinými alternativami. Pro některé představuje káva jistý druh rituálu. Jiní od sebe nedokážou hořkokyselou chuť vpravit ani za milion. Ať tento nápoj zbožňujete, nebo se mu obloukem vyhýbáte, určitě se k vám o něm donesla řada mýtů a pravd. Že se vám z podobných drbů točí hlava jako z nedostatku kofeinu? Pojďme dát všem těm úsudkům o kávě řád.

Průzkumy ukázaly, že káva může snižovat pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu, té, která vzniká až v dospělosti. Vědci zjistili, že pitím šesti hrnků kávy (a to jak s kofeinem, tak i bez kofeinu) můžeme snížit možnost vzniku této choroby až o 30 procent.

Další studie zase zmiňují, že hojné pití kávy dokáže jistým způsobem ochránit před některými druhy rakoviny, včetně rakoviny kůže, jater, prostaty a prsu.

Nápoj z plodu kávovníku oddaluje možný příchod infarktu. Pomáhá nám bojovat s depresí a ničí některé příznaky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jako bonus ještě zvládá zmírnit bolest po namáhavém cvičení.

Zní to, jako by byla káva živou vodou? Mletá semena mají bohužel dvojí tvář.

Škodlivé mohou být různé druhy nefiltrované kávy, mezi které patří například oblíbená turecká káva, ale i káva zpracovaná přes french press (nádoba, která stlačuje nerozpuštěná semínka).

Takto podávaný nápoj údajně zvyšuje cholesterol, u žen může také časté dopřávání nefiltrovaného potěšení znamenat problém při snaze otěhotnět metodou in vitro.

Kofein, nejrozšířenější stimulant na světě, přináší sám o sobě také řadu negativních efektů.

Snažíme-li se tímto alkaloidem nakopnout naši centrální nervovou soustavu, přivoláváme si nespavost, nervozitu, podrážděnost, žaludeční potíže či svalový třes.

Ačkoli jsme výše zmínily, že káva jako taková může snížit možnost objevení infarktu, samotný kofein může způsobit u jedinců s pomalejším metabolizmem zvýšení rizika příchodu srdeční příhody.

A jako u každé jiné drogy, přichází po vysazení abstinenční příznaky. Potrápit vás mohou silné bolesti hlavy a potíže se soustředěním.

Tak jak se rozhodnete? Zvolíte možnost konzumace kávy bez kofeinu? Nebo se nehodláte vzdát svého voňavého budíčku? Než vyházíte veškeré zásoby oknem, zkuste využít i dalších výhod tohoto nápoje. A nemusíte ho ani pít.

To, že se k mleté kávě přičichává při testování parfémů, je známá věc. Kávové aroma však může pomoci i se zápachem v lednici. Stačí na talířek vysypat trochu tmavého zázraku a veškeré nepříznivé vůně uskladněných potravin zmizí.

Káva se dá dokonce využít i při pěstování jako hnojivo pro určité druhy rostlin. Tato výživa potěší odrůdy, jakými jsou například azalky, rododendrony či růžové keře. Takže pokud vám zbyde nějaká ta usazenina ze snídaně, nakrmte jí kytičky.

Silné barvivo vám může pomoci obarvit nejen papír, ale i látku či vajíčka. Káva tedy může být ideálním pomocníkem i na Velikonoce.

A teď to nejlepší na konec – káva dokáže zničit všemi nenáviděnou celulitidu! Hoďte do hrnku několik lžiček kafe a lehce prolijte horkou vodou, aby směs nebyla úplně tekutá. Nechte vychladnout, přidejte od oka trochu olivového oleje a můžete jít na věc. Peeling vmasírujte do míst s pomerančovou kůží a ideálně tak čiňte ve sprše, protože jinak začerníte celý byt.

Tak co, kafovat či nekafovat?

 

Všechny naše články naleznete ZDE

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru