7+1 tipů, jak vyšvihnout perfektní fotografii krajiny

Přidáno 15.12.2016

Krajina stojí na velmi tenké hranici mezi kýčem a dokonalostí. Neexistuje u ní nic mezi. Buďto bude mizerná a prázdná nebo nádherná, okouzlující a výmluvná. Fotografie krajin přenášejí všechny snílky na místa, na která se zrovna nemají šanci dostat.

Ukazují magii vzdálených i blízkých světů a hlavně – pokud jsou dobře zachycené a mistrovsky provedené, dýchnou na pozorovatele atmosféru, kterou pociťuje sám fotograf. Jasně, u fotek je to hodně o praxi, takže čím více mačkáte spoušť, vaše dovednost se zdokonaluje. S naším článkem se ale i s jedním stisknutím dostanete o píď dál. Čtěte a foťte.

1.     Vyžeňte hloubku ostrosti na maximum

Ačkoli někdy chceme být kreativní a pohrávat si s neostrostí jako uměleckým prvkem (většinou se nízká hloubka ostrosti používá u focení aktů, detailů či zátiší), u krajiny se obecně radí držet fotografie co nejostřejší.  Nejjednodušší způsob jak dosáhnout perfektního zaostření je nastavit  co nejvyšší číslo hodnoty clony. Pozor! Takto vznikne malý otvor pro průchod světla a je třeba fotografii prosvětlit prodloužením doby expozice.

2.     Roztřesené ruce? Podrží vás stativ

Jakmile vsadíte na delší expoziční čas, musíte se ujistit, aby byl váš fotoaparát naprosto nehybný. Žánr fotografie, kterému se dnes věnujeme, je pro stativy jako dělaný. Většinou potřebujete široký záběr dalekých objektů, ne se pracně přibližovat ke konkrétnímu detailu, u nějž by vám nějaké nožičky navíc jen překážely. Krajina nikam neuteče. A nemusíte si připadat hloupě – i renesanční malíři se při malování krajinek opřeli o stojan. Zahrajte si na Michelangela a malujte snímky stabilně.

3.     Hledejte ohnisko

Každá fotografie potřebuje ústřední bod, ke kterému se bude celý koncept sbíhat. Bez ohniska bude krajina prázdná a oko se při prohlížení snímku bude ztrácet. Zaměřte se na výrazný strom, budovu nebo skálu. A jakmile své ohnisko najdete, nezapomeňte na jeho správné estetické umístění.

4.     Nezapomeňte na oblohu 

Pokud vám zrovna nebe nehraje do karet a je fádní a nudné, nenechte ho, aby dominovalo vaší fotce a umístěte horizont do horní třetiny prostoru fotografie. Ale pokud jsou nebesa plná dramatu, překrásných barev a úkazů, nebojte se horizont posunout níže a ukázat všechen ten půvab.

5.     Zachyťte pohyb

Sice jsme říkali, že vám krajina nikam neuteče, ale dodat jí nějaký ten pohyb jí vůbec neuškodí – právě naopak. Snažte se do snímku dostat pohyb větrem rozhýbaných stromů, tekoucí vody, létajících ptáků nebo pohybujících se mraků. Fotografie klidný scenérií působí mrtvě.  K zachycení pohybu vám pomáhá právě delší čas expozice.

6.     Pracujte s počasím

Když má počasí své dny, scéna se může každou chvílí dramaticky změnit. Proto je důležité sledovat rosničky a Jančaříky a zvážit i tento velmi důležitý faktor. Spousta začátečníků si ale myslí, že nejideálnějším dnem pro focení je jasná obloha. Omyl! Ačkoli oblaka hrozí deštěm, fungují jako přírodní rozptyl světla a vytvoří nezaměnitelnou atmosféru plnou tajemství.

7.      Nezasekněte se

Přibližujte se, hýbejte se, zvadejte kameru, měňte úhel, oddalujte a vyfoťte jedno místo na sto způsobů, než se přesunete na další. Ale nebuďte roztěkaní! Držte se všech předešlých bodů a pamatujte na důležitá nastavení, perfektní obrázek nezískáte na první dobrou.

8.     Foťte srdcem

A teď na chvíli zapomeňte vše, co jste si v předešlých řádcích přečetli. Kreativita se totiž nedá změřit a nadiktovat. A ty nejkrásnější snímky vznikají ve chvílích, kdy jste třeba na clonu nebo expozici ani nepomysleli. Nenechte si zkazit tak nádherný umělecký proces a užívejte si to spojení technologie a tvorby. A když se naučíte sloučit všechny ty clony, expozice, zoomy a další praktické záležitosti se sílou vašeho srdce? Vaše fotografie budou jedinečné!

 

Všechny naše články naleznete ZDE

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru