Kde nám v domácnosti utíkají peníze?

Přidáno 15.12.2016

Také se vám stává, že se vám ke konci měsíce nedostává peněz, jelikož se rozkutálejí za nutné výdaje i za mimořádné výdaje či drobné útraty? Možná vám ale peníze mizí doma právě kvůli neúsporným spotřebičům. Jak můžete toto změnit? Na čem se dá ušetřit a kde šetření pozbývá smyslu?

Nové a úsporné spotřebiče

Pokud vyměníte šest a více let staré spotřebiče za nové, budou mít již lepší funkce a také jejich spotřeba bude nižší. Pochopitelně chvíli potrvá, než se takto vynaložená investice vrátí.

Správné používání elektrospotřebičů

Ani nový spotřebič nepřinese kýženou úsporu, pokud ho nebudete správně používat. Např. v ledničce by měla být teplota kolem pěti nad nulou, v mrazáku minus osmnáct. Mrazit nebo chladit na nižší teploty je zcela zbytečné a navíc drahé. Co se týče prádla, tak by se mělo žehlit prádlo, které je “akorát” suché. Příliš suché nebo naopak vlhké prádlo vyžaduje delší žehlení, které pochopitelně vyžaduje více energie. A takových příkladů je více. Opravdu se vyplatí u používání spotřebičů přemýšlet a efektivně je užívat.

Nepřetápějte v zimě

V ložnicích nebo dětských pokojích starších studentů, jejichž obyvatelé jsou přes den v práci, nebo ve škole je zbytečné více topit. Navíc ani v noci by nemělo být v takových místnostech více jak osmnáct až dvacet stupňů. Více topit se doporučuje pouze v pokojích malých dětí, v obývacím pokoji a v kuchyni. Nevytápějte neobydlené prostory, jakými jsou chodba  nebo pokoj pro hosty, ty pouze temperujte.

Odstranění vodního kamene se vyplatí

Byť si to mnozí z nás neuvědomí, u topných spirál zanesených vodním kamenem (např. u praček, varných konvic, ohřívačů vody, apod.) je potřeba při ohřevu stejného množství vody podstatně více energie.

Vypněte stand by režim

Uvědomte si, že se do cen energií načítají také výdaje za  přístroje v tzv. stand by režimu. Např. některé televize není možné zcela vypnout, než jejich úplným vytažením ze zásuvky. Lidé rovněž mívají neustále zapnuté trouby, pekárny, ukazující hodiny apod. Pokud je míníte vypínat, ale nechcete se přitom vždy složitě dostávat k zásuvce, je vhodné si pořídit prodlužovačku se spínačem. Některé novější televize disponují tlačítkem naprostého vypnutí, ale jen kvůli tomuto kupovat je se nevyplatí.

Zvolte jiného dodavatele plynu a elektřiny

Toto se rozhodně vyplatí spočítat. Taková změna se může v praxi vyplatit také s ohledem na možný vývoj cen energií. Zamyslete se nad tím, čím aktuálně topíte, za kolik topíte, čím byste rádi topili v budoucnu, jelikož zdánlivě výhodné nabídky tímto mohou padnout. Moc nevěřte po domácnostech chodícím dealerům a nabízejícím rovnou k podpisu již připravené smlouvy s jiným tarifem nebo dodavatelem. Vše si v klidu promyslete a oslovte s nabídkou více dodavatelů a jednotlivé nabídky pečlivě zvažte a srovnejte. Jen tak můžete skutečně uspořit za energie.

 

Všechny naše články naleznete ZDE

Tisknout stránku

Facebook

Ebook

Sociální sítě
Počasí

Předpověď počasí

      © 2017 - Úklidový servis ALŽBĚTA
Zpět nahoru